Zvuk.sk

+421 2 20 999 700

3 dôvody, prečo mať slúchadlá vždy pri sebe

Existujú tisícky faktorov, ktoré dokážu ovplyvniť tvoju náladu zo sekundy na sekundu ako napríklad posledný dúšok kávy. No nielen ten.

Premýšľal si niekedy nad tým, prečo ti naskakuje husia koža pri počúvaní nového albumu tvojej obľúbenej kapely ?

Účinok hudby sprevádza spektrum chemických reakcií tvorených priamo v tvojom mozgu. Majú za následok prispievanie k celkovej relaxácii organizmu. Od redukcie stresových hormónov, cez prebudenie pocitov šťastia až ku instantnej premeny najhoršieho dňa milénia, na ten najlepší. Spomínané efekty produkujú množstvo dlhotrvajúcich benefitov pre tvoje telo ako pozdvihnutie celkového zdravia, hodnotnejšiu kvalitu spánku a zníženie podielu stresu a úzkosti. Nie je to len v tvojej hlave. Hudba má silu, ktorá dokáže ovplyvniť tvoju náladu.

V tomto článku sa dozvieš viac o tom, čo je za tým.


Znižuje hormóny stresového napätia

Štúdia potvrdili, že sa počúvaním hudby znižuje hladina kortizolu, hormónu, ktorý prispieva k nadobúdaniu pocitov stresu a napätia. Predstav si nasledovnú situáciu. Ležíš v zubárskom kresle. Za chrbtom sa ti napĺňa galón potu a ty máš pocit, že do piatich sekúnd odpadneš. Tomuto pocitu sa dá však predísť. Nemeckí výskumníci ( Frontiers in Psychology ) vyskúšali aplikovať počúvanie hudby u pacientov umiestnených na operačnej sále. U pacientov, ktorí hudbu počúvali, bola zaznamenaná nižšia hladina kortizolu, ako u tých, ktorí nanešťastie ostali bez hudobného doprovodu počas zákroku.



Hudba má za následok aj zlepšenie kvality spánku. Počúvanie hudby tesne pred spaním sa preukázalo ako ideálne riešenie pre podporu procesov spánku. Taktiež môže byť výbornou zbraňou proti nespavosti.


Poskytuje terapeutické účinky pre tvoj mozog

Počúvanie hudby dokáže pozmeniť rýchlosť mozgových vĺn a zabezpečuje zefektívnenie mozgovej aktivity, ktorá má pozitívny dopad na telo a myseľ. Prihliadnuc ku meditácii a hypnóze, pomalé,rytmické tempo v hudbe “naštartuje” mozgovú aktivitu a vyvolá tak stav mysle podobný tranzu. Povzbudzuje tak celkovú reláxia.

Tak ako hudba dokáže ovplyvňovať mozgové vlny, napomáha ku zmierneniu porúch správania zahrňujúce poruchu pozornosti a potláča prejavy migrény, PMS a depresie.


Povzbudzuje pocity šťastia

Pretlačil si sa pomedzi tisícky ľudí na koncert Radiohead. Stojíš niekoľko metrov od pódia. Tvoje telo je posiate zimomriavkami a ty žiariš šťastím viac ako pódiové osvetlenie. Počúvanie hudby v tvojom tele spôsobuje postupné uvoľňovanie neuroprenášača, dopamínu, ktorý sa správa chemickým zložením podobne ako adrenalín a zabezpečuje pocity šťastia a vzrušenia.

Ten najväčší nárast dopamínu prináša objavenie nového albumu, niečoho doposiaľ nepoznaného. Ak počúvaš povedzme obľúbený album opakovane, je nepravdepodobné, že zažiješ pocit prekvapenia a vzrušenia tak ako pri objavení novej skladby započutej v rádiu. Ako bolo uvedené v predchádzajúcom odseku, rôzne druhy hudby ťa dokážu ovplyvniť odlišným spôsobom. Vykazujú sa schopnosťou ovplyvniť tvoje aktuálne rozpoloženie a spontánne meniť tvoje rozhodnutia.


Klasická hudba dokáže znížiť hladinu stresových hormónov a spomaliť srdcovú frekvenciu. Ak si chceš teda po celom dni oddýchnuť, zvoľ pozvoľný ambient, alebo klasickú a inštrumentálnu hudbu. Pri zvýšenej motivácii pri rôznych druhoch športu ako bicyklovaní, behu a boxe je efektívne priradiť do playlistu niečo svieže a rytmické. Výber nechávame na tebe.


To najlepšie príslušenstvo

Existuje množstvo výrobkov, ktoré ti počúvanie hudby zabezpečia v dobrej kvalite. My ti však na základe našich skúseností ponúkame tie, ktoré sa vyznačujú výraznou redukciou nechcených šumov v okolí a plnou kvalitou zvuku. Slúchadlá QuietPoint® Noise-Cancelling od spoločnosti Audio-Technica tieto parametre spĺňajú na výbornú. Eliminujú prebytočný šum z okolia, siahodlhé rozhovory a hudobný doprovod vysávača z vedľajšej izby, ktorý počuť pravdepodobne nechceš.


 Hore