Recenzia gitarovej vysielačky Audio-Technica ATW 1501
Po dlhšej dobe som dostal od priateľov z Mediatechu nejakú novú gitarovú vec na test. Tentokrát to je gitarová vysielačka Audio-Technica ATW 1501. Po vybalení som bol prekvapený tým, že prijímač je riešený ako podlahový efekt do pedalboardu. Výborný nápad, keďže rackové prijímače položené na kombe na ňom nikdy poslušne nestoja. Poznáte to, že? A navyše nie každý používa rack, takže tie prijímače boli fakt nepraktické. Uloženie na zem do pedalboardu je naozaj dobrý nápad! Druhý dobrý nápad je, že prijímač nemá antény. Za približne 12 rokov, čo mám moju vysielačku je najväčší problém s anténami. Buď vám ich technici stratia, alebo sa zohli pri páde, alebo presne zavadzajú tam, kde sú najmenej potrebné!
Popis zariadenia
Začal som s prijímačom, tak sa mu budem venovať aj v popise. Zvláštnosťou je to, že prijímač má dva výstupy, ktoré sú medzi sebou voliteľné prepínačom na vrchnom paneli. Na zadnom čele je ešte jeden prepínač, ktorým môžete vypnúť duálny systém a funguje len jeden výstup, ako na štandardnom prijímači. Pýtate sa že načo sú dobré dva výstupy? Poznáme dve možnosti využitia. Buď máte dva aparáty, ktoré striedate, čo je samozrejme zriedkavá možnosť. Ďaleko pravdepodobnejšia je možnosť, že máte aj akustické kombo, a vtedy oceníte dva výstupy dokonale! Jeden vysielač a žiadny kábel! Kedysi nedosiahnuteľná možnosť. Na vrchnom paneli sú ešte kontrolky kanálov, úrovne vstupného signálu, sily batérie vo vysielači a na displeji svieti číslo kanálu ktorým prijímač a vysielač komunikujú. Napájanie je vyriešené štandardným adaptérom, ktorý je súčasťou balenia. To je o prijímači asi všetko, čo mi napadá a čo sa mi zdalo dôležité.
Druhou zložkou je vysielač. Na tých nie je principiálne čo veľmi inovovať, čiže skoro všetky majú vstup na signál, vypínanie, ladenie frekvencií a silu signálu. Nie je to inak ani tu! Kábel je naozaj kvalitný, samozrejme zakončený TRS jack-om do gitary a na druhej strane dômyselným systémom na upevnenie k prijímaču. Kábel zapadne napevno a vyberiete ho až po uvoľnení systému. Nič extra, ale účelné a spoľahlivé. Vypínač je opatrený aj led diódou a má tri polohy a to:
- vypnuté
- po podržaní zapnuté (zelená kontrolka)
- pri krátkodobom prerušení používania sa krátkym stiskom uvedie do módu standby (červená kontrolka)
Znovu jednoduché riešenie a standby je dobrý a funkčný mód.
Vo vnútri prijímača, v mieste kde sa vkladajú dve tužkové batérie je aj mini skrutkovač, ktorým si nastavíte silu výstupného signálu z prijímača. K baterkám: dal som do testovanej vysielačky dve baterky (obyčajné z Lídlu) a vydržali neuveriteľne dlho. Trúfam si povedať, že 5 dvojhodinových koncertov s nimi odohráte bez problémov! Na vysielači tiež svieti číslo používaného kanálu. Prečo je to dôležité? Pretože k príjmaču môžete naraz pripojiť až 8 vysielačov! Čo znamená, že môžete mať naraz zapojených až 8 gitár. K opasku alebo gitarovému pásu sa vysielač upevňuje prítlačným systémom ako u skoro všetkých používaných vysielačov.
Signál
Najdôležitejšia kapitola testu. Mám doma vysielačku Bayern Dynamics, ktorá má asi 12 rokov a vtedy to bol špičkový svetový prístroj za fakt veľa peňazí. Pochopiteľne, že som ich porovnal. V domácich podmienkach zvíťazila Audio Technica. Rozdiel nie je síce veľký ale rozhodne tam je. Druhou vysielačkou na porovnanie bol predchádzajúci model testovanej rady ešte s rackovým prijímačom s anténami. Tam rozdiel po zrovnaní sily signálu nebol počuteľný.
Teraz porovnanie najdôležitejšie, a to porovnanie s káblom. Rozdiel som nepočul žiadny ani na čistý zvuk ani na skreslený. Ani na elektrickú ani na akustickú gitaru.
Dušan Giertl, Starmania