Recenzia špičkového páskového štúdiového mikrofónu Audio-Technica AT4080
Audio-Technica, japonský výrobca mikrofónov a iných audio zariadení, zaradil do svojho portfólia novinku v podobe aktívneho páskového (ribbon) mikrofónu AT4080. Pri 4080ke výrobca zachoval všetky pozitívne vlastnosti páskových mikrofónov, ako vernosť snímania zvuku, prirodzenú frekvenčnú charakteristiku, a nízky výstupný signál, príznačný pre páskové mikrofóny, zosilnil použitím silných neodýmiových magnetov a taktiež vstavaním kvalitného predzosilňovača do jeho tela.
Páskové mikrofóny boli a sú „výsadou“ profesionálnych štúdií po celom svete. Nemohol si ich dovoliť niekto, kto sa rozhodol v domácich podmienkach nahrať vlastné demo. Existujú na to dva hlavné dôvody: Prvým je cena, za ktorú sa tieto mikrofóny predávajú a tým druhým je nutnosť mať špeciálne drahé „step-up“ transformátory, ktoré si poradia s veľmi nízkym výstupným signálom.
Audio-Technica prináša novinku v rade mikrofónov zaradením AT4080 do svojho portfólia. Aby umožnila svojím zákazníkom dostať sa bližšie k páskovej technológii, vyriešila hneď tieto dva dôvody, ktoré rozšíreniu páskových mikrofónov bránili. Nastavila cenu tohto mikrofónu na úroveň svojích, trochu drahších, štúdiových mikrofónov a zároveň vyvinula špeciálny predzosilňovač napájaný fantómovým zdrojom z mixpultu a zabudovala ho priamo do tela mikrofónu. Takto sa páskový mikrofón dostane oveľa jednoduchšie ku všetkým, ktorí túžia po kvalitne a verne nasnímanom zvuku.
Balenie
Keď si kúpite mikrofón AT4080, dostanete ho zabalený v bielo-modrej krabici s dizajnom príznačným pre Audio-Technica zariadenia. Po otvorení krabice a vybraní jednotlivých samostatne zabalených komponenov sa dostanete ku čiernemu koženkovému puzdru (pevná škatuľka), ktoré mikrofón ukrýva.
Toto riešenie je celkom na mieste, keďže páskové mikrofóny sú oveľa viac náchylné na fyzické zaobchádzanie ako ostatné typy. V balení spolu s mikrofónom dostanete aj odpružený držiak, tzv. „pavúk“, ktorý pevne udrží mikrofón na stojane a zabráni nežiadúcim vibráciám. Pár materiálov od výrobcu, vykreslenie polárnej charakteristiky a frekvenčného priebehu sú samozrejmosťou. Priložený čierny mikroplyšový návlek chráni mikrofón pred prachom a nečistotami.
O tomto mikrofóne všeobecne
Mikrofón tak, ako všetky páskové, má charakteristiku snímania „do osmičky“ alebo po anglicky bi-directional. Znamená to, že berie najviac zvuku zpredu, v opačnej fáze zozadu a po stranách je hluchý. Tento spôsob snímania je vhodný všade tam, kde chceme mať zachytenú atmosféru prostredia, ako sú napríklad väčšia miestnosť, viac ľudí, kostoly a iné akusticky zaujímavé priestory. Páskový mikrofón totiž pracuje podobne ako naše uši. Preto ním dosiahneme oveľa vyššiu vernosť, ako pri použití iných typov mikrofónov.
Testujeme
Mikrofón som dostal zapožičaný od spoločnosti Mediatech, spol. s r.o., ktorá je výhradným distribútorom výrobkov značky Audio-Technica na Slovensku.
Testovacia zostava:
Mikrofón Audio-Technica AT4080 pripojený cez Avalon AD2022 predzosilňovač do zvukovej karty Avid Pro Tools Mbox 3 Pro, nahrávané do Avid Pro Tools 9. Žiaden kompresor, expander, limiter ani psychoakustické excitery. Nahrávali sme v uzavretej zvukovej kabíne, v kontrolnej miestnosti a v bežnej „obývačke“.
Začali sme akustickou gitarou, ktorej zvuk som nahrával nielen ja ale veľa slovenských nahrávacích štúdií, takže som ho z nahrávok dobre poznal. Umiestnil som mikrofón pred 21. pražec a nechal gitaristu, nech ukáže, čo vie. Vybrnkávanie prstami, trsátkom, rytmika, tapping – to boli štýly, ktoré predviedol.
Príjemné podanie výšok, plné a teplé stredy s basmi dávali tušiť kvalitám tohto mikrofónu. Gitarista prišiel pred monitory a skonštatoval, že takto svoju gitaru na nahrávkach ešte nikdy nepočul. Korekcie boli na nule, akákoľvek ekvalizácia tiež. Zachytenie prirodzenej akustiky tvoriacej súčasť zvukového vnemu bolo neporovnateľne lepšie ako s ktorýmkoľvek kondenzátorovým mikrofónom.
Tieto isté pocity sa opakovali pri nahrávaní gitarového komba. Áno, tu treba spomenúť, že AT4080ka zvládne akustický tlak až 150 dB, takže ním môžete bez problémov nahrávať gitarové kombá alebo zvuk trúbky.
Aké to však bolo s nahrávaním ľudského hlasu?
Čistota prejavu, artikulácia, presne zodpovedajúca dynamika... tieto aspekty sú nesmierne dôležité pri nahrávaní vokálu. „Jedinečné“, „dosiaľ neslýchané“, príp. „úžasné“, boli slová viacerých spevákov, ktorí si tento mikrofón vyskúšali vo zvukovej komore. Upozorňujem, že každý zo spevákov má za sebou spolu niekoľko dní, týždňov, či mesiacov nahrávania v profesionálnych štúdiách, takže vedia, ako ich hlas na mikrofón znie. Všetky tóny, výrazy, najjemnejšie dynamické rozdiely boli zachytené. S takto nahratým vokálom sa dá veľmi dobre pracovať, lebo sám o sebe dokáže preliezať mixom a dostať sa až do pozície „in-your-face“, ako to veľkí americkí zvukári majú v obľube nazývať.
Nahrali sme aj bicie, ako jeden mono overhead umiestnený na stred sústavy vo výške 1 meter nad činelami. Bol som zvedavý, či páska dokáže zachytiť všetky detaily hry na sústavu tak, ako ju dokážu zachytiť ľudské uši v priestore. Dokázala. Presne tak, ako keď sa postavíme pred trieskajúce bicie, tak počujeme každý úder paličky, každú reakciu sústavy, odozvy, rezonancie atď. Takto isto to počula aj AT4080ka.
Spomínal som aj trúbku. Nahrali sme aj tú. Tým, že mikrofón má dostatočne hrubú vrstvu zabraňujúcu prestupu vzduchových nárazov, trúbka ani speváci nepotrebovali pop-filter. Trúbka znela prirodzene, bez problémov znela aj v rýchlych partoch, či dokonca s použitím tlmiča – dusítka, či „kvákadla“.
Záverečné hodnotenie
V prvom rade by som rád poďakoval spoločnosti Mediatech, spol. s r.o. za zapožičanie tak úžasného mikrofónu, ako je Audio-Technica AT4080.
Audio-Technica AT4080 je skutočne prvotriedny mikrofón aj napriek tomu, že je to prvý z páskových mikrofónov od tohto výrobcu. Zdá sa, že japonci nazbierali dostatok skúseností a všetok svoj talent a um spojili do tejto novinky, ktorá láme rekordy v svetových rebríčkoch najlepších mikrofónov v danej cenovej kategórii. Spoločnosť Royer Labs, ktorá vyrába páskové mikrofóny už niekoľko rokov, má v tomto mikrofóne veľmi silného konkurenta, ktorý je rovnako kvalitný a predsa o niečo lacnejší. Porovnával som tento mikrofón s Royer R-121, o štvrtinu drahším páskovým mikrofónom. Audio-Technica dopadla lepšie vo všetkých aspektoch.
Veľmi jednoduchý záver
Audio-Technica AT4080 je najlepší mikrofón od tohto výrobcu, aký som kedy mal možnosť použiť. Zistite sami, kúpte. Neoľutujete! Znie to ako z lacnej reklamy, viem. Ale táto veta reprezentuje moje skutočné pocity z testovania tohto mikrofónu. A to som tých pások mal na testoch už celkom dosť.
Autor: Zuštin František